10 jogos privalumų. Kokie yra jogos privalumai?
2023 2 rugpjūčio
Sveikatingumo treniruočių tipai
2023 5 rugpjūčio

Fitnesas: kokia nauda sveikatai

Norite pradėti mankštintis, bet nežinote, kokią rūšį pasirinkti? Pradėkite nuo fitneso užsiėmimų. Dabar tai universaliausias ir populiariausias būdas susipažinti su kūno kultūra.

Kas yra fitnesas?

Pati sąvoka “fitnesas” apima ne tik pratimų, skirtų raumenų tonusui palaikyti ar svoriui numesti, rinkinį. Pirmiausia tai yra tinkamo gyvenimo būdo filosofija. Tai apima subalansuotą mitybą, reguliarias ir tinkamas treniruočių programas, žalingų įpročių vengimą ir pan. Laikantis naujo gyvenimo būdo, žmogus pagerina sveikatą, įgyja patrauklesnę išvaizdą, tampa aktyvus, ištvermingas ir atsparus stresui, sulėtėja senėjimo procesas. Programų pasirinkimas toks įvairus, kad kiekvienas gali rasti treniruotę būtent sau, atsižvelgdamas į savo tikslus ir bendrą fizinę būklę, amžių ir lytį.

Fitneso privalumai ir trūkumai

Kaip ir kiekvienoje sporto šakoje, taip ir fitnese yra privalumų ir trūkumų.

Tačiau privalumų yra daug daugiau, todėl pirmiausia verta pakalbėti apie juos.

  1. Bendros fizinės būklės gerinimas (koreguojama judesių koordinacija, lavinamas lankstumas, išlyginama laikysena).
  2. Atsikratoma viršsvorio (reguliariai sportuojant kartu su tinkama mityba deginami riebalai, į jų vietą “ateina” raumenys).
  3. Pagerėja medžiagų apykaita (pagreitėja medžiagų apykaita ir maisto virškinimas, žmogus viduje jaučiasi lengvas).
  4. Stiprėja imunitetas (peršalimo ligos užklups rečiau ir organizmas jas lengviau pakels).
  5. Geresnė savivertė (dėl patrauklaus kūno).
  6. Pagerėjusi nuotaika (fiziniai pratimai gamina endorfinus, kurie padeda greičiau susidoroti su stresu).
  7. Pagerėja širdies ir kraujagyslių sistema (ypač atliekant kardio pratimus).

Be to, pasirinkusi sportą nėštumo metu (yra specialių pratimų), moteris daug rečiau patiria toksikozę, mieguistumą, jai neskauda nugaros, gimdymas vyksta greičiau ir be komplikacijų. Atsigavimas taip pat būna greitas, ypač lengva grąžinti buvusį pilvo raumenų tonusą.

Minusų kaip tokių čia nėra – yra sunkumų ir ypatumų tam tikrų kategorijų žmonėms.

  1. Fitnesas kontraindikuotinas visiems, kurie serga onkologinėmis ligomis, aritmija, tachikardija, yra patyrę sunkių traumų ir (arba) buvo operuoti (pirmiausia reikia reabilitacijos kurso). Todėl prieš eidami į sporto salę tokie žmonės turėtų pasitarti su savo gydytoju.
  2. Intensyvūs pratimai nesuderinami su griežta dieta. Būtina tinkamai ir subalansuotai maitintis. Jokiu būdu negalima vienu metu alinti savęs badavimu ir treniruotėmis.
  3. Netinkamas pratimų atlikimas. Siekiant išvengti traumų, pirmą kartą pratimus rekomenduojama atlikti kontroliuojant treneriui.

Tačiau net ir esant nedideliems sveikatos sutrikimams fitneso užsiėmimai neturi kontraindikacijų. Svarbiausia apie jas laiku informuoti instruktorių, kad jis galėtų pakoreguoti krūvį arba parinkti specialiai jums skirtą pratimų rinkinį.

Mankštos taisyklės visiems

Renkantis sporto treniruotes, svarbu laikytis keleto svarbių taisyklių. Taip būsite garantuoti, kad pasieksite norimų rezultatų ir kartu nepatirsite traumų.

  1. Neįmanoma vienu metu treniruotis ilgai ir dažnai.
  2. Vienos treniruotės trukmė tiesiogiai priklauso nuo pasirinktos sporto šakos. Sporto salėje reikėtų lankytis 3-4 kartus per savaitę po 60-90 minučių (pradiniame treniruočių etape). Jei pasirenkate pilvo šokius, jogą, tverką ar kitas ne jėgos sporto šakas, užsiėmimų skaičių galima padidinti iki penkių per savaitę (po 45-60 min.). Svarbu nepamiršti, kad kūno atsigavimas ir poilsis yra tokie pat svarbūs kaip ir pačios treniruotės.
  3. Būtina tinkamai maitintis. Treniruotės nebus sėkmingos, jei neperžiūrėsite savo mitybos – pašalinkite riebų maistą, pridėkite daugiau šviežių daržovių, gerkite daugiau vandens, kuo mažiau valgykite saldumynų ir pyragaičių, atsisakykite alkoholio.
  4. Mankštos metu reikia atidžiai laikytis teisingos technikos, klausyti trenerio rekomendacijų, nesiblaškyti ir nekalbėti.

Pasirinkę fitneso filosofiją ir aiškiai laikydamiesi visų pirmiau pateiktų rekomendacijų, tiesiogine prasme per porą mėnesių ne tik išoriškai pasikeisite, bet ir pajusite proto žvalumą, jėgų antplūdį, bendros fizinės būklės pagerėjimą. Galėsite mėgautis gyvenimu darnoje su savo kūnu ir dvasia!

Comments are closed.