Kiek naudinga yra joga? Apsvarstykime pagrindinius jogos minusus ir pliusus. Ar sveiką gyvenimo būdą gyvenančiam žmogui verta skirti laiko jogai.
Joga atsirado Indijoje tarp trečiojo ir antrojo tūkstantmečio pr. m. e. Būtent šiam laikotarpiui priklauso antspaudai su jogos pozas atliekančių žmonių atvaizdais, rasti ant Indo upės krantų.
Šiuolaikinė joga turi daug krypčių ir stilių. Pagrindinės iš jų yra šios: Ijengara, Aštanga joga, Bikram joga, Vini joga, Jogabit, Kundalini, Power joga, Trai joga, Hatha joga.
Jogos užsiėmimus sudaro trys dalys – pradinė, pagrindinė ir baigiamoji. Jų specifika priklauso nuo pasirinktos jogos krypties.
Užsiėmimas gali prasidėti mantros giedojimu, trumpu atsipalaidavimu arba apšilimu. Pradedančiajam svarbu atidžiai sekti, ką daro mokytojas, ir stengtis nepraleisti smulkių detalių.
Pagrindinę dalį paprastai sudaro pratimų atlikimas. Atliekant asanas būtina įsiklausyti į savo pojūčius ir nutraukti pratimą, jei staiga pajuntate skausmą ar stiprų diskomfortą.
Užsiėmimo pabaigoje mokiniai atsigula ant kilimėlių užmerktomis akimis ir atlieka vadinamąją “lavono pozą” – šavasaną. Ji leidžia pasiekti aukščiausią atsipalaidavimo lygį ir atsigauti po užsiėmimo. Šavasanos trukmė priklauso nuo pasirinkto jogos stiliaus.
Apskritai taip praktikuojama joga. Tačiau ar joga yra naudinga?
Jogos privalumai
1. Bendras organizmo atsigavimas
Joga vadinama unikalia organizmo atsigavimo sistema. Ji leidžia atrasti vidinę harmoniją ir pagerinti visų organų darbą. Jogos filosofija padeda atsikratyti blogų įpročių ir perimti sveiką gyvenimo būdą.
2. Harmonija su jus supančiu pasauliu. Atsikratyti streso ir neigiamų jausmų
Joga leidžia pasinerti į savo vidinį pasaulį ir geriau pažinti save. Pratimais siekiama atskleisti savo potencialą, atrasti harmoniją ir sielos ramybę. Galimybė atsipalaiduoti atsipalaidavimo metu padeda atsikratyti neigiamų jausmų. Gebėjimas giliai kvėpuoti padeda stresinėse situacijose išlikti ramiems ir racionaliems.
3. Atsikratyti nugaros ir sąnarių skausmų
Joga turi visą kompleksą pratimų, kurie turi atpalaiduojantį ir tonizuojantį poveikį mūsų kūnui. Įrodyta, kad veiksmingumas kovojant su nugaros ir sąnarių skausmais prilygsta medicininių vaistų vartojimui.
4. Geresnė laikysena
Joga stiprina raumenų korsetą. Pagerėja laikysena, o eisena tampa labiau užtikrinta.
5. Pagreitėja medžiagų apykaita ir mažėja svoris
Jogoje yra specialių pratimų, skirtų virškinamojo trakto veiklai pagerinti ir dėl to pagreitinti medžiagų apykaitą. Jogos negalima priskirti greitiems svorio metimo būdams. Tačiau sistemingas jogos praktikavimas padeda palaipsniui numesti svorio.
6. Kūno valymas
Reguliari jogos praktika padeda treniruoti vidaus organus. Ji gerina virškinimą ir skatina toksinų šalinimą iš organizmo.
7. Imuniteto stiprinimas
Atliekant pratimus suaktyvėja limfos cirkuliacija, atkuriama vidinė organų pusiausvyra ir padidėja organizmo atsparumas infekcijoms bei bakterijoms.
8. Geresnė protinė veikla
Jogos metu praktikuojama meditacija skatina protinę veiklą, gerina atmintį ir lavina koncentraciją. Pratimai gerina kraujotaką ir praturtina smegenis deguonimi.
9. Amžius neturi reikšmės
Joga galite užsiimti bet kokio amžiaus, nepriklausomai nuo savo fizinio pasirengimo lygio.
10. Laikas ir vieta neturi reikšmės
Jogos užsiėmimams nereikia jokios specialios įrangos. Todėl joga galite užsiimti bet kur.
Užsiėmimo laikas taip pat nėra svarbus. Užsiimant joga ryte, per pietus, vakare nauda bus vienoda.
Jogos minusai
Dideli mokesčiai už užsiėmimus ir sunkumai ieškant tikro mokytojo. Jogos mokymas yra tikras rojus visokiems šarlatanams ir sektantams.
Traumų galimybė ir senų ligų paūmėjimas – neteisingai praktikuojant, gresia ne tik įprastos traumos (patempimai, išnirimai ir pan.), bet ir lėtinių vidaus organų ir raumenų bei kaulų sistemos ligų išsivystymas.
Joga nėra nei fitnesas, nei sportas, jos negalima užsiimti kaip neprivalomos veiklos – arba jai pajungsite visą savo gyvenimo būdą, arba nepavyks.
Joga – tai ne tik pratimų rinkinys. Tai visų pirma ypatinga filosofija, kuri keičia pasaulėžiūrą, lemia elgesio pokyčius, keičia įpročius, skverbiasi į visas gyvenimo sritis. Ar esate pasirengę visiškai pasikeisti?