Motyvuojančios citatos sporto salei
2023 24 liepos
Kasdienių fitneso treniruočių privalumai ir trūkumai
2023 24 liepos

Joga – sveikatos privalumai ir trūkumai

Йога — плюсы и минусы для здоровья Joga, kurioje fiziniai pratimai derinami su meditacija ir psichologiniu savęs tobulinimu, yra sena praktika. Šiandien yra daugybė jogos centrų, kuriuose dvasinė ir fizinė praktika traktuojama kaip fitnesas. Tačiau jogos užsiėmimai turėtų vykti psichinės pusiausvyros būsenoje, pasisėmus teigiamos energijos. Taip pat reikėtų atsižvelgti į kvėpavimo ir teisingo asanų (pozų) priėmimo svarbą.

Norint nenusivilti jogos praktika, naudinga išsiaiškinti jos privalumus ir trūkumus, taip pat poveikį sveikatai, darant pagrįstą išvadą, ar tikslinga praktikuoti jogą.

Trumpai apie jogą

Joga kaip praktika turi šimtmečių senumo istoriją. Jos pagalba galima rasti kūno ir dvasinę harmoniją, nukreipti teigiamą energiją tinkama linkme ir atsikratyti neigiamų emocijų.

Klasikinė jogos praktika apima 3 kryptis:

  1. Tinkamas kvėpavimas, kuris leidžia pašalinti hipoksiją ir pripildyti kūną gyvybiškai svarbaus deguonies.
  2. Meditacija, kuri padeda sutvarkyti mintis, didina atsparumą stresui ir padeda pabūti vienam su savimi.
  3. Asanų atlikimas, kuris padeda pašalinti raumenų įsitempimą, padaryti sąnarius ir stuburą lanksčius, pripildyti kūną energijos ir padidinti tonusą.

Jogą galima praktikuoti neribojant amžiaus. Vis labiau populiarėja joga nėščiosioms. Jei nėra kontraindikacijų, ginekologai palankiai vertina šią praktiką, kuri padeda būsimoms mamoms išmokti tinkamai kvėpuoti ir panaudoti kūno jėgas problemoms įveikti. Joga padeda sumažinti skausmo intensyvumą ir sušvelninti spazmus gimdymo metu.

Apkrovos lygis ir pozų sudėtingumas parenkamas individualiai, atsižvelgiant į jėgas, norą ir fizinio pasirengimo lygį. Patyręs instruktorius padės išspręsti dvasines ir fizines problemas nepakenkiant sveikatai, laikantis vieno iš pagrindinių jogos principų – nekenkite!

Йога

Privalumai

Jogos užsiėmimai pritraukia vis daugiau žmonių, net ir jaunesnio amžiaus. Daugelis šioje praktikoje randa galimybę pasveikti, nuraminti sielą ir įgyti psichoemocinio fono stabilumo. Teigiamą jogos poveikį bendrai sveikatos būklei įrodė ekspertai. Vienas iš tokių pratimų privalumų – galimybė praktikuoti namuose, patogiu laiku. Žmonės, kurie mėgsta jogą ir praktikuoja 1,5-2 valandas kelis kartus per savaitę, gali nurodyti nemažai tokių užsiėmimų pliusų.

Praktikuojant jogą galima:

  • Padaryti raumenis lanksčius, o laikyseną – gražią, užkertant kelią stuburo iškrypimams ir stiprinant atraminius nugaros raumenis. Praktika padidina ištvermės slenkstį (Paršvottanasana, Adho Mukha Švanasana, Virasana). Net vidutinio amžiaus žmonės gali išmokti sėdėti ant špagos per 3 mėnesius.
  • Atsikratykitepapildomų kilogramų. Jogos užsiėmimai padeda suaktyvinti medžiagų apykaitą ir pagreitinti svorio metimo procesą, todėl galite ilgai išlaikyti rezultatą be specialių dietų ir badavimo.
  • Kovokite su kaulų trapumu, užkirskite kelią osteoporozės ir osteoartrito progresavimui.
  • Normalizuokite kraujospūdį stiprindami kraujagysles, grąžindami joms elastingumą ir tamprumą. Tokie užsiėmimai teigiamai veikia širdies ir kraujagyslių sistemą bei virškinamąjį traktą. Jogos pagalba galima pagerinti kraujotaką, sustiprinti imunitetą, užkirsti kelią diabeto vystymuisi.
  • Nuraminti nervų sistemą kontroliuojant streso hormonų gamybą, taip pat atrasti gebėjimą valdyti savo protą.
  • Pašalinti skausmą ir sumažinti tam tikrų patologinių būklių simptomų sunkumą. Specifinės pozos ir mudros leidžia atsikratyti stipraus skausmo ir diskomforto menstruacijų metu, hemorojaus, apatinės nugaros dalies ir kaklo srities problemų.
  • Įgaukite pasitikėjimo savimi, įveikite depresiją, atsikratykite blogų įpročių ir supraskite savo tikrąją paskirtį.
  • Kovokite su padidėjusiu nerimu ir neuroze, normalizuokite miegą.
  • Išvalykite ląsteles nuo toksinų ir toksinų, prisotinkite kraują deguonimi, pagerinkite smegenų veiklą (šašankasana – pratimas apversta galva žemyn).
  • Normalizuokite hormoninį foną, užkirskite kelią su amžiumi susijusiems pokyčiams ir pradėkite atjaunėjimo procesą.
  • Įgaukite psichinę ir fizinę harmoniją, taiką ir ramybę.

На занятиях йогой

Trūkumai

Jogos užsiėmimus reikėtų pradėti susipažinus su esamomis kontraindikacijomis. Negalima atlikti pratimų sistemos sergant psichikos sutrikimais, kraujo ar širdies ligomis, onkologinėmis, stuburo, galvos smegenų traumomis ir 2 ar 3 stadijos hipertenzija.

Reikėtų nepamiršti, kad joga yra pavojinga praktika, kartais kupina traumų. Atlikti sudėtingus pratimus galima tik prižiūrint patyrusiam instruktoriui, laikui bėgant įgyjant vis tobulesnių įgūdžių.

Reikia būti atsargiems, nes:

  • Kai kurios asanos gali sukelti insultą ar širdies smūgį tiek jauniems, tiek vyresnio amžiaus žmonėms. Taip yra dėl galimo kraujotakos sutrikimo smegenyse ir širdyje, kai užimamos specifinės pozos, staigių kaklo judesių ir kaklo lenkimo. Dėl tokio pažeidimo gali sutrikti regėjimas ir klausa, atsirasti galvos skausmai.
  • Pradedantiesiems dėl raumenų tempimo kyla pavojus patirti stiprų skausmą. Praktikuojant amžius nėra svarbus. Kai kurie žmonės pradeda užsiiminėti joga po 50 metų, tačiau jie turi sportinės patirties. Tokie pratimai yra rizikingi žmonėms (nepriklausomai nuo amžiaus), kurie gyveno pasyvų gyvenimo būdą ir niekada nesportavo.
  • Joga dažniau sukelia kraujagyslių, tarpslankstelinių diskų ir klubo sąnarių problemų, taip pat smilkinio sausgyslės traumų.
  • Dėl ilgo sėdėjimo ant kelių gali išsivystyti pavojinga liga – sėdimojo nervo atšakos, einančios po keliais. Dėl sutrikusios sėdimojo nervo kraujotakos atsiranda jo disfunkcija ir žmogus pradeda patirti didelių sunkumų judėdamas iš vienos vietos į kitą. Šis sindromas vadinamas “kojos ydos nepakankamumu”.
  • Silpnos psichikos žmonėms jogos užsiėmimai gali suformuoti priklausomybę. Jie pradeda pasikliauti tik gyvybę gelbstinčiomis meditacijomis ir pozomis, atsisakydami realaus pasaulio. Tokie žmonės gali nuolat būti atsiskyrėlio būsenoje, ieškoti vienatvės, atsisakyti savo tikėjimo, o kartais net otferinės veiklos.

Rekomendacijos

Svarbu praktikuoti jogą su patyrusiu mentoriumi. Pereiti prie sudėtingų pozų ir pratimų reikėtų palaipsniui, konsultuojantis dėl asanų sąrašo su specialistu. Laikinai apriboti užsiėmimus reikėtų paūmėjus lėtinėms ligoms, menstruacijų metu, iškart po valgio, pirmąjį nėštumo trimestrą ir pooperaciniu laikotarpiu.

Jogos užsiėmimai nėra panacėja nuo visų negandų ir ligų. Norint pasiekti gerų rezultatų, kvėpavimo pratimus ir meditaciją reikėtų derinti su sportu ir mankšta. Taip pat turėtumėte laikytis sveikos gyvensenos.

Comments are closed.